razvod

Македонија

Протест за измени на законот за заедничко старателство по развод

А1он
Во Скопје денеска се одржа мирен протест со барање за измени на законот по разводот старателство да имаат подеднакво двајцата родители. Граѓанските организации реагираат дека
Магазин

Заврши драмата околу разводот на Кевин Костнер и Кристин Баумгартнер

А1он
Кевин Костнер и Кристин Баумгартнер конечно го финализираа разводот и ставија крај на судската драма. Според правните документи до кои дојде ТМЗ, Кевин и Кристин
Македонија

Подеднакво старателство врз децата по разводот на родителите бараат граѓански здруженија

А1он
Подеднакво старателство врз децата по развод е главното барање на граѓанското здружение „Наши” и неформалната организација „Децата пред сѐ” што го искажаа на мирен собир
Македонија

За да и го земе детето по разводот, стружанец извадил лажно уверение дека поранешната сопруга е луда

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека стружанец од својата сестра која работи како лекар, добил лажно уверение дека неговата поранешна сопруга има психички проблеми,
Магазин

Бил Гејтс ја исплати Мелинда ден по разводот, на сметка ѝ легнале акции вредни 1.8 милијарди долари

А1он
Инвестициската компанија во сопственост на Бил Гејтс ѝ префрлила 1,8 милијарди долари во акции на неговата довчерашна сопруга Мелинда, веднаш по објавата дека двојката се
Магазин

Мелинда барала развод, нема предбрачен договор – објавени документите за разделбата на Гејтсови

А1он
Причината за разводот на Бил и Мелинда Гејтс по 27 години во заедница е „неповратно скршениот брак“, а документите, кои денеска беа објавени, покажуваат дека
Магазин

Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат по 27 години во брак

А1он
Основачот на „Мајкрософт“ и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, и неговата сопруга Мелинда, вечерва во заедничка порака на Твитер соопштија дека се
Македонија

Последици од пандемијата во Македонија – помалку бракови, повеќе разводи

А1он
Вкупно 9.200 бракови биле склучени изминатата година, 4.614 помалку, или со пад од 33,3 проценти за разлика од 2019 година. Кај разводите, во 2020-та година
Магазин

Најбогатиот човек на светот Џеф Безос, се согласи на развод кој ќе го чини 35 милијарди долари

А1он
Најбогатиот човек во светот, Џеф Безос, и неговата сопруга Мекензи, се согласија на развод од рекордни 35 милијарди долари. Г-ѓа Безос ќе задржи 4% од
Магазин

Данска воведува задолжително советување за двојки кои бараат развод

А1он
Данска има репутација како една од најсреќните земји во светот – но, исто така, има највисока стапка на развод во западна Европа. Од денес, двојките