putin

Свет

Столтенберг: Никогаш не е доцна Русија да се откаже од напад

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги поздрави санкциите воведени од страна на повеќе земји членки против Русија и додаде дека Алијансата ќе продолжи да
Свет

„Вашингтон пост“: Путин од парламентот побара официјална дозвола за испраќање руска војска надвор од границите на земјата

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска од рускиот Парламент побара официјална дозвола за употреба на воена сила надвор од границите на земјата, пишува „Вашингтон пост“. Писмото
Регион

Петков го осуди руското признавање на сепаратистичките региони Доњецк и Луганск

А1он
Бугарскиот премиер Кирил Петков вечерва на својот профил на Твитер експресно ја осуди одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ги признае Доњецк и Луганск
Свет

ВИДЕО: Путин нареди руската војска да влезе во Донецк и Луганск

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и нареди на руската војска да спроведе таканаречени „мировни операции“ во самопрогласените „републики“ ДПР и ЛПР, според декретите со кои тие
Свет

ЕУ со остра осуда и најава за санкции откако Путин најави признавање на сепаратистичките региони во Украина

А1он
Европската унија најави санкции за инволвираните, откако рускиот претседател Владимир Путин го потпиша указот за признавање независност на т.н. Доњецка и Луганска народна република Претседателот
Свет

Путин го потпиша указот за признавање на независноста на сепаратистичките региони во Украина

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин во телевизиско обраќање до нацијата ја образложи одлуката според која има намера да го признае суверентитетот на т.н. Доњецка Народна Република
Свет

(ВИДЕО) Путин: Украина е комунистичка творба, сакате ли декомунизација?

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин во телевизиско обраќање до нацијата ја образложува одлуката според која наскоро има намера да го признае суверентитетот на т.н. Доњецка Народна
Свет

Путин донел одлука да ги признае Доњецк и Луганс, се чека негово обраќање

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин донел одлука да ги признае териториите на проруските бунтовници како независни републики, потврди Кремљ. Путин претходно најави дека денеска ќе донесе