psjie

Македонија

Северна Македонија ѝ го предаде на Албанија претседавањето со ПСЈИЕ

А1он
Во пресрет на претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) од идниот месец, претседателот на Албанија Бајрам Бегај соопшти дека ќе се фокусираат
Македонија

Заврши едногодишното претседавање на Македонија со ПСЈИЕ – Тирана e иден претседавач

А1он
Заврши едногодишното претседавање на Република Северна Македонија со Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) под мотото „Премостувајќи поделби, Градејќи доверба”. Претседавачот на ПСЈИЕ и
Македонија

Димитров на Состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-учеснички на ПСЈИЕ

А1он
Делегација од Република Македонија предводена од министерот за надворешни рабори Никола Димитров денеска во Дубровник, во рамки на финалните активности на претседавањето со Процесот за
Македонија

Иванов: Регионот да се сврти кон себе и да работиме на конкретни проекти

А1он
Актуелните состојби во нашиот регион и опкружувањето бараат Процесот за соработка во Југоисточна Европа да понуди решенија за предизвиците со кои се соочуваме, изјави Ѓорге
Свет

Конституирано Парламентарното собрание на Процесот за соработка во ЈИЕ

А1он
Во зградата на романскиот Парламент во Букурешт денеска започна конститутивната седница на Парламентарното собрание на Процесот за соработка во Југоисточна Европа. Како што јави романската
Македонија

Филе без коментар за откажувањето на Самитот на ПСЈИЕ, бара инклузивност

А1он
Еврокомесарот за проширување Штефан Филе не сакаше да го коментира откажувањето на Самитот на претседатели на држави и на влади од Југоисточна Европа во рамки
Македонија

Министерски состанок на ПСЈИЕ: Земјите од регионот можат да соработуваат

А1он
Нашата визија за иднината ќе се оствари, ако заеднички соработуваме и бидеме добри соседи, истакна министерот за надворешни работи Никола Попоски на денешното отворање на формалниот
Македонија

Состанок на шефовите на дипломатиите на земјите од ПСЈИЕ во Охрид

А1он
Во Охрид денеска ќе се одржи формалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите учеснички vo Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) во рамките на македонското
Македонија

(ВИДЕО) Ружин: Иванов да не бара изговори за фијаското со Самитот

А1он
Откажувањето на Самитот на лидерите на Југоисточна Европа во Охрид кој конитинуирано се одржува од 1996 година е троен неуспех за Македонија, реагира ЛДП. Од