posta

Македонија

Битиќи: Одлуката за статусот на Пошта следната година

А1он
Статусот на АД – Пошта на Северна Македонија, нема да се реши до крајот на годината. Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, на новинарско прашање
Македонија

Светски ден на поштите, писмото „Добар ден, добар човеку!“ на Јана Поповска отпатува во Берн

А1он
Писмото „Добар ден, добар човеку!“ што го напиша ученичката Јана Поповска од ООУ „Елпида Караманди“ од Битола е првонаградено на 49. конкурс „Напиши порака на
Економија

Осумте банки заинтересирани за соработка со Пошта до крајот на месецот треба да достават понуди

А1он
До крајот на месецот банките кои изразија интерес да го вршат платниот промет во единиците на Пошта треба да одговорат на писмото што го испрати
Економија

„Пошта“ достави писмо до банките за деловна соработка

А1он
АД „Пошта“ денеска достави писмо за деловна соработка до сите банки во земјава и до Македонската банкарска асоцијација. Писмото е доставено по вчерашната согласност добиена
Македонија

Вработените во Пошта загрижени од состојбата по пропаѓањето на Еуростандард, бараат итна средба со премиерот

А1он
Синдикатот на Пошта на Северна Македонија изразува загриженост од состојбата во работењето на комапнијата, особено по прекинот на работењето на платниот промет во 330 поштенски
Свет

Американска пошта со предупредување за ризици од дописното гласање на изборите во ноември

А1он
Американската пошта ги предупреди сојузните државите дека треба да дадат повеќе време за пребројување на гласови за претседателските избори во САД, на кои дури половина
Економија

Блокирано плаќањето сметки и исплатата на пензии во „Македонски пошти“

Кристијан Ландов
Поради пропаѓањето на „Еуростандард банка“, платниот промет во „Македонски пошти“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека не може да се наплаќаат
Македонија

Вработен во тетовска пошта си исплаќал пари за себе од сметка на пернзионер

А1он
СВР Тетово поднесе кривична пријава против В.С.(32) од  тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на службена положба и овластување и
Економија

Повторно прием на поштенски пратки за САД и одреден број држави од Европа

А1он
Повторно е воспоставен прием на поштенски пратки за САД и одреден број држави од Европа, информира АД „Пошта на Северна Македонија“ – Скопје. Оттаму истакнуваат
Македонија

Националната пошта подготвува нов систем за посебно сметководство и алокација на трошоци

А1он
Стартуваа активностите за одредување соодветен систем за посебно сметководство и алокација на трошоци на национапниот оператор Пошта на РСМ. Оваа активност треба да ја подобри