Обвинение за вработен во гостиварската пошта кој удрал пратка

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение против 55-годишно лице од село Долна Бањица за злоупотреба на службена положба и овластување во гостиварската поштенска служба.

-Обвинетиот 55-годишник од село Долна Бањица, во периодот од ноември до декември 2019 година, во својство на службено лице – картист-насочувач во Подружница ЦРПС Гостивар, присвоил поштенска пратка од Република Србија наменета за лице од село Добридол, во која имало банкарска картичка и пин број со која оштетениот требало да ја подигне пензијата. Потоа, обвинетиот неколкупати ја употребил картичката и од банкомат подигнувал готовина, при што вкупно противправно присвоил 15.000 денари, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство.

Би можело да ве интересира

Макрадули: Имаме потреба од 50-тина вработувања, но не планираме толку да реализираме

Ана Ололовска

Макрадули: До крајот на месецов ќе бидат достапни сите финансиски услуги на шалтерите на Пошта

Ана Ололовска

Затворен дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар поради сообраќајка

Детали за грозоморниот сексуален напад во Гостивар: Тинејџерот насила ја одвел 12-годишната роднина во стадионски тоалет

Жарко Настоски

Гостиварец дивеел со изнајмена Шкода, за малку ќе прегазел полицаец кој му наредил да запре

Жарко Настоски

Обвинителството ги отфрли кривичните пријави против Џафери и против пратениците кои болни со Ковид-19 гласаа во Собранието