pendarovski

Видео Македонија

(ВИДЕО) Милошоски: Победата на Пендаровски ќе се исплати со високи политики кредити

А1он
Граѓаните гласаа за Стево Пендаровски и имаат високи очекувања. Оние што гласаа за него, пред се мислам на политичките партии кои го одржаа ќе бараат
Видео Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Време е да ги залечиме раните од минатото, нема резервна татковина

А1он
Откако ја положи заклетвата, новиот претседател на земјава, Стево Пендаровски одржа говор во Собранието пред присутните претставници на дипломатскиот кор, министрите, поранешните претседатели и високи
Македонија

Пендаровски даде свечена изјава во Парламентот

А1он
Со давањето на свечената изјава пред Собранието на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и официјално ја презема функцијата претседател на државата. По повод неговата инаугурација,
Македонија

Последни подготовки пред инаугурацијата, Пендаровски пристигна во Собранието

А1он
Во Собранието на Република Северна Македонија се прават пооследните подготовки пред почетокот на свечената седница за инаугурација на новиот претседател Стево Пендаровски. Сé уште пристигнуваат
Македонија

Заев не доаѓа на инаугурацијата на Пендаровски, испрати видео честитка

А1он
Премиерот Зоран Заев кој користи слободни денови нема да дојде на инаугурацијата на новиот престедател на државава Стево Пендаровски. Владата испрати видео честитка во која
Македонија

Пендаровски ќе биде инаугуриран во Собранието

А1он
Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски денеска ќе биде инаугуриран на седница во Собранието на Република Северна Македонија, со што и официјално ќе го започне неговиот петгодишен
Македонија

ДИК и официјално ја потврди победата на Пендаровски

А1он
Државната изборна комисија на денешната седница го усвои заклучокот за објавување на конечни резултати од вториот круг на претседателските избори, според кој за претседател на
Македонија

Пендаровски денеска ќе добие уверение, утре ќе биде инаугуриран во Собранието

А1он
Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски денеска на седница на Државната изборна комисија ќе добие уверение дека е избран за пеф на државата. Претходно ДИК ќе одржи