Починала мајката на сопругата на Пендаровски, се чекаат резултати дали била заболена од коронавирус

Од:

Мајката на Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на претседателот Стево Пендаровски починала денес на Клиниката за пулмологија во Скопје. Посмртно и бил земен брис за да се провери дали била заболена од коронавирусот, а резултатите се очекуваат во текот на утрешниот ден.

„Таа починала денес. Имала тешка општа здравствена состојба. Посмртно е земен брис, но генерално, досега немала наод за присуство на Ковид-19. Резултатите ги очекуваме, штом ги добиеме, ќе информираме“, велат од кабинетот на Пендаровски.

Досега, посмртно, коронавирусот е потврден кај кумановчанка, која беше првата жртва на коронавирусот во државава. По неа, втор случај на посмртно земен брис беше на стружанката, која со претходна респираторна болест беше донесена во струшката болница. Вчера, министерот Венко Филипче информираше дека и кај 74-годишен велешанец кој почина пред неколку денови, посмртно било утврдено дека боледувал од коронавирусот.

 

Би можело да ве интересира

Портпаролот на СДСМ, Кузеска, негативна на коронавирус

Ана Ололовска

Регистрирани 591 прекршок за неносење лична заштита

Ана Ололовска

Издадените дозволи за движење продолжуваат да важат, процедурата за нови останува иста

Ана Ололовска

Најголем број позитивни на КОВИД-19 во еден ден од почетокот на епидемијата

Ана Ололовска

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Ана Ололовска

Македонците ќе мора да бидат во двонеделен карантин доколку влезат во Бугарија

А1он