Пендаровски: Само заедно можеме да ја добиеме битката против коронавирусот, да бидеме одговорни и дисциплинирани

Од:

Во пораката по повод одблежувањето на Светскиот ден на здравјето кога се соочуваме со глобалната закана #COVID19, претседателот на државата Стево Пендаровски уште еднаш ги повика граѓаните да бидат одговорни и дисциплинирани.

-Со стотици илјади смртни случаи во целиот светот, вирусот #COVID19 сè уште претставува глобална закана по сечиј живот. На денешниот #СветскиДенНаЗдравјето уште еднаш повикувам да бидеме одговорни и да бидеме дисциплинирани. Од секој од нас зависи дали ќе има потреба и натаму да се заоструваат мерките за заштита. Од секој од нас зависи до кога ќе биде неопходен полицискиот час или вонредната состојба, истакнува во својата порака објавена на Фејсбук претседтелот Пендаровски.

На меѓународниот ден на здравјето, тој изразува посебна почит и признание за докторите и за останатиот персонал во здравствените установи.

-Тие се на првата линија во спречувањето и справувањето со последиците од епидемијата на COVID 19. Го ризикуваат своето здравје и својот живот, за да го заштитат нашето здравје и нашите животи. Затоа, да ги почитуваме препораките и да им помогнеме на лекарите. Само заедно можеме да ја добиеме битката против коронавирусот. #WorldHealthDay, потенцира претседателот Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Градоначалникот на Бутел во самоизолација

А1он

Филипче: Бројката на новозаболени ќе биде слична во наредниве 2-3 дена, намалување се очекува за викендот

А1он

Од денеска работодавачите може да поднесуваат барања за финансиска поддршка за мајската плата

А1он

Премиерот Спасовски негативен на Ковид-19, тој останува во домашна изолација

А1он

Ќе се чека уште 2-3 дена пред одлуката за евентуално ставање во карантин на општините со најмногу заболени од Ковид-19

Мери Јордановска

Филипче: 70 отсто од новозаболените се од веќе познати кластери

Мери Јордановска