nigerija

Свет

Вооружени лица од село во северозападна Нигерија киднапирале повеќе од 75 лица

А1он
Вооружени напаѓачи вчера киднапираа најмалку 75 луѓе од село во северозападна Нигерија, најново во серијата киднапирања во оваа африканска земја. -Бројот на киднапирани луѓе од
Спорт

Во четири африкански држави извршени околу 85 милиони кибер напади за шест месеци

А1он
Околу 85 милиони кибер напади во изминатите шест месеци се регистрирани во африканските земји – Кенија, Етиопија, Јужна Африка и Нигерија. Според истражувањето на меѓународната
Свет

Милитанти пак нападнаа училиште во Нигерија, грабнаа 150 ученици

А1он
Околу 150 ученици се водат како исчезнати по вооружениот напад од страна на група мажи врз училиште во северозападната нигериска држава Кадуни, се дознава денеска
Свет

Во Нигерија киднапирани осуммина од зграда во која живееле вработени во болница

А1он
Во Нигерија вооружен напаѓач киднапирал осум лица од станбена зграда во која живееле вработените во локалната болница, меѓу кои и едногодишно дете, додека истовремено е
Свет

Во судирите во Нигерија загинале 350.000 луѓе, најголем дел деца до пет години

А1он
Програмата за развој на Обединетите нации (ООН) наведува дека децата под пет години сочинуваат најголем број жртви, а 170 од нив умираат секој ден. Обединетите
Свет

Нигериската екстремистичка група Боко Харам ја потврди смртта на лидерот Абубакар Шекау

А1он
Еден од командантите на нигериската џихадистичка група Боко Харам, Бакура Моду, потврди дека лидерот на оваа група, Абубакар Шекау е мртов. Моду, кој се очекува
Свет

Милитанти нападнаа универзитет во Нигерија и киднапираа студенти

А1он
Вооружени лица нападнале универзитет во северната нигериска држава Кадуна, по што киднапирале се уште непознат број студенти и убиле еден вработен, соопштија денеска локалните власти.
Свет

Нигериските џихадисти тврдат дека собориле воен авион, властите демантираат

А1он
Нигериските воено-воздухопловни сили денеска го отфрлија тврдењето на џихадистичката група Боко Харам дека нивните припадници им собориле воен авион, што исчезнал пред неколку дена, пренесе