Во Нигерија се удавиле околу 100 џихадисти кои бегале од офанзива на армијата

Од:

Околу 100 џихадистички борци се удавија во реката Језарам, во североисточна Нигерија, во обид да избегаат од воената копнена и воздушна офанзива, соопштија денеска извори блиски до тамошните безбедносни сили.

dobivaj vesti na viber

Нигериската армија минатата недела ја почна офанзивата за да ги истера џихадистите од неколку села покрај реката Језарам.

Сакајќи да ја препливаат реката, многу од уморните џихадисти се удавиле.

Реката Језарам се наоѓа во нигериската држава Борно, во близина на шумата Самбиса, главното скривалиште на исламистичките групи Боко Харам и африканскиот огранок на Исламската држава.

Воени претставници изјавија дека армијата ги нападнала џихадистите кои морале да ги напуштат своите позиции и да побегнат. Во таа офанзива загинаа четворица нигериски војници.

Според податоците на ОН, во конфликтот меѓу нигериските власти и џихадистите, кој почна пред 13 години, досега загинале 40.000 лица, додека два милиони биле принудени да ги напуштат своите домови.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повеќе од 600 жртви во смртоносни поплави во Нигерија

Горан Наумовски

При превртување пренатоварен брод загинаа 76 лица во Нигерија

Ана Ололовска

Потоа брод во Нигерија, најмалку 10 мртви и 60 исчезнати

Во Нигерија запленети 1,8 тони кокаин, петмина уапсени

Ана Ололовска

Во Нигерија 20 загинати во сообраќајна несреќа

Најмалку 50 жртви во поплавите во Нигерија