Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Од:

Најмалку 12 фармери се застрелани од вооружени лица во Кацина, северна Нигерија, јави Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Според жителите, напаѓачите пукале во земјоделците додека тие си работеле на нива.

Неколку куќи биле запалени.

Трагедијата се случи само по неколку часа, откако 40 фармери се убиени од, како што се верува, борци на Боко Харам, во Борно.

Во Кацина е роден претседателот на Нигерија, Мухамаду Бухари.

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска