Најмалку 30 луѓе изгореа, меѓу нив и деца, при судир на три автобуси во Нигерија

Од:

Најмалку 30 луѓе изгореа, а десетина се повредени откако три автобуси се судрија во северната нигериска држава Кадуна, соопштија днеска властите.

dobivaj vesti na viber

По ударот три возила се запалиле. Меѓу жртвите има и деца.

Сообраќајните несреќи се чести во Нигерија. Во најголем дел тоа се должи на лоши патишта, брзо возење, непочитување на сообраќајни правила, но и на лошо одржување на возила.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Нигерија запленети 1,8 тони кокаин, петмина уапсени

Ана Ололовска

Во Нигерија 20 загинати во сообраќајна несреќа

Во Нигерија се удавиле околу 100 џихадисти кои бегале од офанзива на армијата

Најмалку 50 жртви во поплавите во Нигерија

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска