Во Нигерија 20 загинати во сообраќајна несреќа

Од:

Најмалку 20 лица загинаа во судир на автобус и возило што превезувало патници во Нигерија, соопштија денеска локалните власти и полицијата.

dobivaj vesti na viber

„- Дваесет луѓе загинаа, а нивните тела се целосно изгорени, изјави неименуван локален функционер.

Несреќата се случила вчера, во областа Ибарапа. Дошло до верижен судир меѓу автобус и возило со патници, при што се запалил.

Локалните власти соопштија дека до судирот дошло поради брзо и невнимателно возење.

Полицијата потврди дека бројот на загинати е 20.

Во Нигерија, најнаселената земја во Африка со околу 210 милиони жители, често се случуваат сообраќајни несреќи. Во јули 30 лица загинаа во северозападниот дел на земјата во судир на два автобуси и автомобил.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Петмина повредени во сообраќајка во Кочанско

Горан Наумовски

Малолетници украле „голф“ па предизвикале сообраќајка

Двајца загинати во сообраќајка во Струмичко

Тешко повреден пешак во скопско

Струмичанец изгубил контрола над возилото и излетал од пат

Загина велосипедист на скопската обиколница

Горан Наумовски