Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Од:

Десетици луѓе беа убиени во напад на групата исламски екстремисти Боко Харам во североисточна Нигерија, соопштија денеска локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Нападот се случил во нигериската држава Борно, каде бунтот што го започнаа екстремистите трае повеќе од 10 години.

Портпаролот на локалната самоуправа Сулејман Идрис изјави дека потрагата по телата на убиените се уште е во тек, а властите денеска дознале за нападот што се случил во неделата.

Боко Харам почна бунт против западното образование и воспоставувањето на шеријатскиот закон во Нигерија во 2009 година.

Според податоците на ОН, екстремистите досега убиле 35.000 луѓе во Нигерија, а 2,1 милион се раселени поради конфликтот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повеќе од 600 жртви во смртоносни поплави во Нигерија

Горан Наумовски

При превртување пренатоварен брод загинаа 76 лица во Нигерија

Ана Ололовска

Потоа брод во Нигерија, најмалку 10 мртви и 60 исчезнати

Во Нигерија запленети 1,8 тони кокаин, петмина уапсени

Ана Ололовска

Во Нигерија 20 загинати во сообраќајна несреќа

Во Нигерија се удавиле околу 100 џихадисти кои бегале од офанзива на армијата