Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Од:

Десетици луѓе беа убиени во напад на групата исламски екстремисти Боко Харам во североисточна Нигерија, соопштија денеска локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Нападот се случил во нигериската држава Борно, каде бунтот што го започнаа екстремистите трае повеќе од 10 години.

Портпаролот на локалната самоуправа Сулејман Идрис изјави дека потрагата по телата на убиените се уште е во тек, а властите денеска дознале за нападот што се случил во неделата.

Боко Харам почна бунт против западното образование и воспоставувањето на шеријатскиот закон во Нигерија во 2009 година.

Според податоците на ОН, екстремистите досега убиле 35.000 луѓе во Нигерија, а 2,1 милион се раселени поради конфликтот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска