Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во централна Нигерија

Од:

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во централна Нигерија, а многу други се повредени, изјави владин претставник.

Инцидентот се случил во вторникот вечерта, на патот меѓу државите Насарава и Бенуе, пренесе Ројтерс.

Портпаролот на Здружението на сточари на Нигерија, Мијети Алах, рече дека група овчари Фулани паселе говеда од Насарава до Бенуе, каде што властите ги конфискувале животните поради кршење на законот против пасење, кога се случила експлозијата.

Гувернерот на Насарава, Абдулахи Суле, не кажа колку луѓе загинале, но на новинарите им рече дека за смртта е одговорна експлозија на бомба.

Би можело да ве интересира

Драма во училиште во Србија: Ученик сакал се да „реши“ со бомба

Атентаторот Пермјаков призна: Работев по налог на Киев

Поради американска бомба тешка 250 килограми евакуирани 15.000 жители на Дрезден

(ВИДЕО) Фрлена бомба врз јапонскиот премиер Кишида, реагираше обезбедувањето, гостите во паника

Горан Наумовски

Драма во Сараево: Четири институции се евакуирани поради дојава за бомба

Бомба од Втората светска војна експлодира во Британија