По дојава за поставена бомба: Затворени 27 училишта во Белгија

Од:

Голем број училишта во Брисел и во регионот Брабант ќе бидат затворени поради синоќешната закана со бомба, соопшти управата на валонско-бриселскиот образовен совет.

Советот донесе одлука за затворање на 27 училишта со строго „придржување кон принципот на претпазливост“, пренесува Ројтерс.

Полициските служби истражуваат и прибираат дополнителни информации за кои јавноста ќе биде информирана во текот на денот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Брисел: Земјоделците палат гуми и фрлаат измет кон полицијата

Стотици фармери ги блокираа патиштата околу белгиското пристаниште Антверпен-Бриж

Експлодира бомба во центарот на Атина, оштетена зградата на Министерството за труд

20-метарска елка падна врз луѓе во Белгија, умре жена

Катерина Ѓуровски

Дојава за бомба во РТС

Теис: Ако не нападнат, ќе се браниме со камења

Горан Наумовски