Детали за инцидентот во Призрен: По тепачката фрлена e рачна бомба, десет лица се повредени

Од:

Полицијата на Косово ги соопшти деталите за инцидентот што денеска се случи на сточниот пазар во Призрен, кога беше фрлена бомба од која беа повредени десет лица.

Во соопштението се наведува дека еден од осомничените Р.М. (41) од Гњилане е приведен додека се трага по вториот осомничен кој е во бегство.

На уапсениот му е одредена мерка притвор до 48 часа.

„Продолжува полициската акција во потрага по второпријавениот, при што се извршени претреси во неговата куќа“, се наведува во соопштението на полицијата.

Полицијата соопшти дека инцидентот се случил по расправија меѓу трговци со животни.

-Прво дошло до тепачка, а потоа е фрлена рачна бомба од која полесно или тешко се повредени десет лица – се прецизира во соопштението.

Од повредените петмина се префрлени во болницата во Призрен, но по укажаната лекарска помош двајца од повредените се задржани во болница, додека останатите се пуштени на домашно лекување.

Би можело да ве интересира

Аларм во Стокхолм: Поради можна бомба евакуирана е Централната железничка станица

(ВИДЕО) Втора жртва во експлозијата на бомба во Црна Гора, загинал и член на Шкаљарскиот клан

Горан Наумовски

Еден загинат, неколкумина повредени по експлозија во Цетиње

Горан Наумовски

Во Келн е деактивирана бомба од пет тони од Втората светска војна

Горан Наумовски

Евакуација во Ниш, ќе се дислоцира стара, но моќна бомба на НАТО

Горан Наумовски

Поради наводно подметната бомба евакуирана болница во Москва

Горан Наумовски