Експлодира бомба во центарот на Атина, оштетена зградата на Министерството за труд

Од:

Во центарот на Атина, во близина на зградата на Министерството за труд, синоќа експлодирала бомба и предизвикала штета на зградата, но нема повредени, пренесува „Катимерини“.

Полицијата и пожарникарите ја обезбедија областа откако уредот беше активиран во 1.29 часот по локално време, а антитерористичката единица ја истражува експлозијата.

40 минути претходно непознато лице во име на Револуционерната класа самоодбрана, засега непозната организација, испратило предупредување до весникот „Ефимерида тон синтактон“ дека во близина на министерството е поставена експлозивна направа.

Во друг повик, едно лице кажало дека била поставена бомба пред банка која се наоѓа во близина на министерството.

Весникот веднаш ја известил полицијата која го опколила теренот.

Државната телевизија ЕРТ објави дека експлозивната направа била во торба поставена на ограда пред зградата на банката во близина на министерството.

Би можело да ве интересира

Грција ги затвори училиштата и стави клуч на Акропол поради екстремните температури

A1on

Евакуација во Ниш, ќе се дислоцира стара, но моќна бомба на НАТО

Горан Наумовски

Поради наводно подметната бомба евакуирана болница во Москва

Горан Наумовски

Грчки дипломатски извори: Македонија имаше доволно време за замена на пасошите, нема барање за продолжување на рокот

Маж убиен со повеќе од 10 куршуми среде ноќ во Атина

Во Атина: Го убил помалиот брат по расправија за облека