Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Од:

Десетици луѓе загинаа денеска во напад на католичка црква во Нигерија, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Вооружени лица влегле во храмот во јужниот град Ово и почнале да пукаат врз верниците, соопштија властите.

Тие не дадоа конкретни бројки, но локалниот весник објави дека има најмалку 28 загинати. Други медиуми споменуваат 50 жртви.

Џихадистичките групи изведоа голем број крвави напади врз цркви во последните години во доминантно муслиманската северна Нигерија. Сепак, ова е прв напад на ваков храм во јужниот дел на земјата, каде што има претежно христијани, наведува ДПА.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот на црквата „Свети Францис“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 30 луѓе изгореа, меѓу нив и деца, при судир на три автобуси во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска