Најмалку 50 жртви во поплавите во Нигерија

Од:

Најмалку педесет луѓе загинаа во поплави во Нигерија предизвикани од обилните дождови, соопшти Националната агенција за управување со вонредни состојби.

dobivaj vesti na viber

Извршниот секретар на Агенцијата, Сани Јусуф, за телевизиските канали изјави дека државата обезбедила 11 кампови за привремено сместување на граѓаните кои останаа без покрив над главата во поплавите во изминатите четири дена.

Јусуф рече дека во поплавите се повредени стотици луѓе, како и дека се уништени повеќе од 200 станбени објекти.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден објави вонредна состојба во Јужна Каролина

Голема поплава во Ријека, загина маж во автомобил

Горан Наумовски

Во Нигерија запленети 1,8 тони кокаин, петмина уапсени

Ана Ололовска

Во Нигерија 20 загинати во сообраќајна несреќа

Во Нигерија се удавиле околу 100 џихадисти кои бегале од офанзива на армијата

Поради поплавите во Пакистан се евакуираат милиони луѓе