nerabotna nedela

Економија

Во многу сектори мора да се работи во недела, велат бизнисмените

А1он
Ограничувањето на можноста за работа во недела или наметнувањето дополнителни трошоци за компаниите кај кои работењето во недела е дел од редовниот работен процес, ќе
Економија

Битиќи вели дека неработната недела ќе ја зголеми социјалната рамноправност и ќе ги заштити работничките права

А1он
На денешната седница на Економско социјалниот совет се разгледуваше драфт текстот за законското решение за „недела неработен ден”. Трипартитниот дијалог ја потврди намерата на Владата
Македонија

Шахпаска го презентира предлог-законот за неработна недела

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска пред членовите на Економско-социјалниот совет ја презентираше последната верзија на Предлог-законот за изменување и дополнување на
Регион

Вучиќ не сака да слушне за неработна недела во Србија: Одете во други земји

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека нема да се согласи недела да се прогласи за неработен ден во земјата, откако во Србија се појавија
Економија

Шахпаска: Недела треба да биде неработен ден за најголемиот дел работници

А1он
Дебатата што се одвиваше изминатиот период навистина беше опсежна и дава значаен придонес во подготовката на конечното законско решение, преку кое ќе се овозможи денот
Економија

Остануваат заложбите за неработна недела, дебати ќе има за се вклучат сите засегнати страни, вели Шахпаска

А1он
Процесот за недела неработен ден продолжува со уште дебати, се во насока на донесување на таков закон, а дискусиите се водат со сите засегнати страни
Економија

Бектеши: Секторот туризам и угостителство треба да работи и во недела

А1он
Секторот туризам и угостителство треба да работи и во недела имајќи во предвид дека сакаме да го зголемиме туризмот во нашата држава и да привлечеме