narodna banka

Економија

Народна банка: Намален понудениот износ на благајнички записи, ослободените средства за поддршка на економијата

А1он
Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка (КОМП) одлучи да се намали износот на благајничките записи кои банките можат да ги запишат кај централната
Економија

Одлука на ММФ: Нашата земја доби финансиска поддршка од околу 176 милиони евра

А1он
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одобрил финансиска поддршка за нашата земја, преку Инструментот за брзо финансирање, во износ од околу 176 милиони евра, информира Народна банка.
Регион

Се чека одлука на Српската народна банка за одложување на плаќањето на кредитите за три месеци

А1он
Народната банка на Србија (НБС) на чело со гувернерката Јоргованка Табаковиќ денеска ќе ги објави конкретните мерки во врска со одложување на плаќањето кредити. Централната
Економија

Народната банка со мерки за заштита од коронавирусот, граѓаните да плаќаат со картички и електронски

А1он
Народната банка, од денеска во наредниот период следејќи ги утврдените мерки за превенција од ширење на коронавирусот презема конкретни активности за заштита на здравјето на
Македонија

Гувернерката на Народна банка: Банкарскиот систем е отпорен на потенцијалните шокови од коронавирусот

А1он
Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска во вчерашното гостување на една од националните телевизии рече дека билансите на банкарскиот систем укажуваат на здрави основи. „Во
Економија

Народна банка: Ризиците понагласени поради коронавирусот кој се одразува на глобалната економија

А1он
Макроекономските показатели се движат во согласност со очекувањата, но ризиците стануваат се понагласени поради ситуацијата со коронавирусот која се одразува врз глобалната економија, оценуваат од
Економија

Народна банка: Каматата на благајничките записи да се задржи на два отсто

А1он
По намалувањето на каматната стапка во јануари 2020 година, тековната монетарна поставеност е соодветна, оцени Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на вчерашната
Економија

Ангеловска-Бежоска: Народната банка ќе даде максимален влог за просперитет на македонската економија

А1он
Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска упати честитка по повод Новата година во која посакува успеси, совладани предизвици и нови перспективи. -Како централна банка, ние
Економија

Банкарскиот систем стабилен, се зголемува кредитната и депозитната активност

А1он
Банкарскиот систем и натаму ја одржува својата стабилност, a неговата отпорност на шокови бележи подобрување. Второто тримесечје од оваа година, меѓу другото, беше одбележано со
Економија

Фадил Бајрами повторно е именуван за вицегувернер на Народната банка

А1он
Фадил Бајрами повторно е именуван за вицегувернер на Народната банка на предлог на гувренерката Анита Ангеловска-Бежоска. Тој вчера дал свечена изјава пред претседателот на Собранието