naks

Македонија

НАкС: На универзитетите постои системска корупција поради немање критериуми за финансирање

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) бара итно да се воспостават критериуми за финансирање на универзитетите и на научните институти како и потпишување колективен договор за регулирање
Македонија

Отворено писмо на НАкС до премиерот: Веднаш да започне исплатата на минат труд од основниот буџет на МОН

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) во отворено писмо до премиерот Оливер Спасовски го изразува незадоволството од нерешениот проблем со исплатата на ветените 10 проценти од јануарската
Економија

Независниот академски синдикат бара Собранието да расправа за ветеното покачување на платите

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) повторно денеска упати апел за итно закажување на расправа во матичната собраниска Комисија за труд и социјална политика, со што велат,
Македонија

НАкС бара Собранието да го усвои законот што ќе овозможи зголемување на платите во високото образование

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) испратил допис до Собранието на Република Северна Македонија со кој бара да се усвои Законот за дополнување на Законот за исплата
Македонија

НАкС: Апсурдно е ректорот на УКИМ да се повикува на слободата на синдикалното здружување и отворено да застане зад префериран синдикат

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) соопшти дека му понудил на ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, Никола Јанкуловски да му бидат ставени на располагање резултатите
Македонија

НАкС поднел претставки за да спречи упад во синдикалното организирање

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) соопшти дека презел правни чекори за спречување на, како што наведува, „грубиот и безобразен упад во синдикалното организирање на вработените во
Македонија

Претставници на НАкС на средба со министерот за образование Адеми

А1он
Претставници на Независниот академски синдикат (НАкС) денеска ќе имаат средба со министерот за образование и наука Арбер Адеми во МОН на која ќе разговараат за
Македонија

НАкС и СОНК најавија здружување за да докажат репрезентативност, утре средба во МОН

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) веројатно ќе се здружат за да ја докажат својата репрезентативност. Сметаат дека е
Македонија

Огромни разлики во платите на универзитетските професори, НАкС бара колективен договор

А1он
Има огромни разлики меѓу платите на вработените на јавните универзитети, кои, пак, се финансирани нетранспарентно, немаат усогласени правилници со коефициенти за плата во согласност со