mnt

Култура

МНТ во недела ќе ја одбележи годишнината од работата во новиот објект

А1он
По повод одбележувањето на една година од работата во новиот објект, Македонскиот народен театар (МНТ) во недела ќе приреди целодневна програма, во рамките на која
Култура

МНТ во недела ќе ја одбележи годишнината од работата во новиот објект

А1он
По повод одбележувањето на една година од работата во новиот објект, Македонскиот народен театар(МНТ) во недела ќе приреди целодневна програма, во рамките на која ќе
Култура

Храмот на италијанската опера „Сан Карло“ со омаж за Карузо во МНТ

А1он
Традиционални наполитански песни кои го прославија тенорот од светски глас Енрико Карузо и арии од познати опери, ќе има можност да слушне македонска публика вечер
Култура

Копродукциска претстава на МНТ и театар од Полска за децата бегалци од егејска Македонија

А1он
Македонскиот народен театар и театарот од полскиот град Легница ќе работат на копродукциска претстава за децата бегалци од егејскиот дел на Македонија кои биле протерани
Култура

МНТ на Меѓународниот театарски фестивал ФИАТ во Подгорица

А1он
Со претставата „Парите се отепувачка“ од Ристо Крле, во режија на Бојан Трифуновски, Македонскиот народен театар вечерва гостува на Меѓународниот театарски фестивал ФИАТ  во Подгорица,
Култура

Рускиот пијанист Алексеј Володин ја отвора новата сезона на Македонската филхармонија

А1он
Со концерт на рускиот пијанист Алексеј Володин на 26 септември почнува новата сезона на Македонската филхармонија. Концертот ќе се одржи во Македонската опера и балет,