Во МНТ се подготвува „Случајот Елсинор“ на Љубиша Георгиевски

Од:

Македонскиот народен театар ја почнува сезоната со големиот проект „Случајот Елсинор“ по текст и режија на Љубиша Георгиевски. Премиерата се очекува за два до три месеци, а се уште не е утврдено дали ќе биде изведена во стариот или во новиот театар.

Директорот на МНТ Дејан Лилиќ на денешната прес-конференција рече дека Љубиша Георгиевски зад кого има 55-годишно творештво, е можеби најавангардниот режисер во Македонија, кој има направено 165 претстави во својата кариера, а десетина му биле забранети.

Георгиевски, кој по политичкиот ангажмани се враќа во театарот, рече дека во пиесата „Случајот Елсинор“, која е ревизија на шекспировата пиеса „Хамлет“, се случуваат многу чудни нешта кои не се објаснети.

– Мојата пиеса е форензичка анализа на тоа како толку луѓе умираат во „Хамлет“, кој умира од кашлица, од белодробно воспаление… Има различна загонетна смрт и во мојата пиеса, во драматуршки стил на Агата Кристи, напишана како рашомонијада, и сака форензичко расветлување, кој и како починал, истакна Георгиевски. Додаде дека оваа пиеса е 165-та во неговото творештво, а според некои 167.

Тој посочи дека „Случајот Елсинор“ ќе биде исклучително едноставна во техничка смисла, претставата е скромна и не чини многу.

Во неа играат Владо Јовановски, Јордан Симонов, Ѓорѓи Јолевски, Борче Начев, Магдалена Ризова-Черних, Горазд Цветковски, Александар Ѓеоргиевски, Емил Рубен, Ирена Ристиќ, Искра Ветерова, Дарја Ризова, Никола Ацески, Александар Микиќ, Арна Шијак, Славиша Кајевски…
Сценографиајта е на Мери Георгиевска, костимографијата на Никола Ефтимов, а првпат како асистент на режија се јавува Изабела Новотни.

Дејан Лилиќ информира дека во МНТ во тек се пробите и за „Вечната куќа“. – Наскоро ќе биде и тој проект. Имаме актерска и техничка сила да поддржиме уште едена ваков голем проект, значаен и за нашата куќа, потенцира Лилиќ.

Би можело да ве интересира

Актерот Трајче Ѓоргиев ќе биде погребан в понеделник

Ана Ололовска

Почина актерот Трајче Ѓоргиев

Ана Ололовска

МНТ со „Народен непријател“ гостува во Црна Гора и БиХ

Ана Ололовска

Бесплатна изведба на „Само глас“ во МНТ по повод Светскиот ден на театарот

Ана Ололовска

Бесплатна изведба на „Само глас“ на МНТ по повод Светскиот ден на театарот

Прва читачка проба за претставата „Иванов“

Ана Ололовска