dzifoni

Култура

Филмот „Вратената“ го отвора 11. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

А1он
Нов сегмент на фестивалот е ЕПИК – проект за промоција на мирот преку креативност кај младите, поддржан од Министерство за надворешни работи и меѓународна соработка
Култура

Повеќе од 550 учесници од девет земји на 11. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

А1он
Нов сегмент на фестивалот е ЕПИК – проект за промоција на мирот преку креативност кај младите, поддржан од Министерство за надворешни работи и меѓународна соработка
Култура

„Летото кога научив да летам“, „Враќање во тие денови“ и „Смена“ – најдобри играни филмови според жирито на „Џифони“

А1он
„Летото кога научив да летам“, српско-хрватско-бугарска копродукција во режија на Радивоје Андриќ, полскиот „Враќање во тие денови“ од Конрад Аксинович и италијанско/белгискиот „Смена“ од Алесандро
Магазин

Дванаесет млади од Македонија ќе учествуваат на 45. фестивал „Џифони Искуство“

А1он
На 45. Фестивал за млади „Џифони Искуство’’ кој ќе се одржува од 17-ти до 26 јули во градот Џифони во Италија, делегацијата од Република Македонија ќе ја
Магазин

„Џифони Македонија“ стана член на Европската филмска асоцијација за деца

А1он
Фестивалот за млади „Џифони Македонија“ преку Агенцијата за филм на Република Македонија официјално стана член на Европската филмска асоцијација за деца ECFA (European Children’s Film
Магазин

Претставување на 45. фестивал „Џифони искуство“

А1он
Основачот и уметнички директор на фестивалот „Џифони искуство“ (Giffoni Experience) Клаудио Губитози денеска на средба во Кинотеката на Македонија ќе го најави 45-тото издание на фестивалот кој
Култура

Храмот на италијанската опера „Сан Карло“ со омаж за Карузо во МНТ

А1он
Традиционални наполитански песни кои го прославија тенорот од светски глас Енрико Карузо и арии од познати опери, ќе има можност да слушне македонска публика вечер
Магазин

„Џифони Македонија“ со двојно поголем број учесници

А1он
Учество на двојно повеќе земји и преку 600 деца во официјалното жири, најавуваат организаторите на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ чие второ издание официјално