mavrovo

Македонија

Радика и Мавровско езеро ќе бидат порибени со пастрмка

А1он
Вработени во Националниот парк „Маврово“ утре ќе извршат порибување на реката Радика  на три локации, како и на Мавровското езеро. На овие четирите места ќе бидат пуштени 100 килограми или околу
Магазин

Црквата во Мавровското Езеро прва на листата најубави напуштени цркви

А1он
Напуштената црква во Мавровското Езеро е прва на листата најубави напуштени цркви во светот, направена од реномираниот интернет медиум од САД „Huffington Post“. Во прилогот насловен „Напуштените
Македонија

ФОТО: Два тона смет собрани денеска во Маврово

А1он
Со акција за собирање отпад по тридневниот Еко-грин фестивал кој викендов се одржуваше во Маврово, заокружени се активностите од кампањата Македонија без отпад 2013 –
Македонија

Националниот парк Маврово ќе се чисти од отпад

А1он
Министерството за животна средина и просторно планирање и асоцијацијата „Ајде Македонија“ денеска организираат чистење на Националниот парк Маврово, во рамки на кампањата „Македонија без отпад”
Магазин

Почнува изградбата на снежниот град во Маврово

А1он
Започнува манифестацијата „Снежен град“ во Бунец, Маврово. Овој традиционален детски настан и годинава е во организација на Детскиот културен центар „Карпош“. Снежниот град ќе го
Спорт

„Маврово 2013“ од 15-ти до 17-ти февруари

А1он
Во организација на Ски Центар Маврово од 15-ти до 17-ти идниот месец ќе се оддржи традиционалниот 11. Аматерски хуманитарен велеслалом „Маврово 2013“. Средствата собрани од натпреварот ќе бидат