makedonski zeleznici

Македонија

Железничкиот сообраќај во прекин, машиновозачите чекаат средба со менаџментот на компанијата

А1он
Железничкиот сообраќај од вчера е во прекин поради бојкот на машиновозачите. Тие денеска очекуваат да се сретнат со менаџментот на претпријатието со цел да се
Економија

Машинскиот персонал на Железници Транспорт е во бојкот, нема да тргнат возовите по 16 часот

А1он
Машинскиот персонал во Железници на Република Северна Македонија Транспорт донесе одлука за бојкот поради неисплатениот втор дел од платата за јуни годинава, поради што попладне
Македонија

Изгоре работилница на Македонски железници во Трубарево, тројца работници повредени

А1он
Вчераутро, нешто по 9 часот, од Бригадата за противпожарна заштита било пријавено во полиција дека настанал пожар во механичарска работилница за поправка на вагони, сопственост
Македонија

Машиновозачите бараат за нив да не важи ограничувањето за исплата на додатоци на плата

А1он
Машинскиот персонал на Железници АД Транспорт денеска упати барање до Владата да биде изземен од одлуката за неисплаќање додатоци на плата и материјални трошоци, а 
Македонија

Еден загинат и четворица повредени во железничка несреќа кај Ногаевци

А1он
Едно лице загина и четворица се повредени во сообраќајна несреќа што се случи попладнето меѓу патничко моторно возило и товарен воз на обележан премин меѓу
Македонија

„Македонски железници“ планира да потроши 20 илјади евра за авиобилети

А1он
Јавно претпријатие за железничка инфраструктура „Македонски железници – Скопје“, планира да потроши милион и двесте илјади денари или приближно 20 илјади евра за авиобилети, без