makedonija

Македонија

ФОТО: По две и пол години, жителите на Ногаевци добија мост

А1он
Селото Ногаевци го доби мостот кој ги поврзува со цивилизацијата, после две и пол години откако надојдениот Вардар го урна мостот, пренесува Дума.мк. Изолација и
Македонија

Кои настани ја одбележаа Македонија во 2012 година

А1он
1 јануари – Почина Киро Глигоров, првиот претседател на самостојна Македонија 3 јануари – Киро Глигоров, првиот претседател на независна Република Македонија, погребен е во
Регион

Грција внимателно ќе го проучи одговорот од македонска страна на предлог-меморандумот

А1он
Откако министерот за надворешни работи Никола Попоски преку писмо до неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос му одговори на предлог-меморандумот за разбирање, следува куса реакција  од
Македонија

Борис Новковиќ вечерва со концерт во Карпош

А1он
Десетта година по ред, општината Карпош ја организира манифестацијата на која се промовираат, продаваат и дегустираат македонски призводи. Во склоп на манифестацијата вечерва е и
Македонија

Полицијата истражува за смртта на разузнувачот Грујоски

А1он
Полицијата сеуште истражува дали се работи за убиствo или самоубиство на разузнувачот Јонче Грујоски, вработен во Агенцијата за разузнавање. Не се соопштува дали 41 годишниот
Македонија

Ќе работат или залудно ќе потрошат 15.000 евра?

А1он
Дали и денеска 15.000 евра, народни пари ќе отидат во ветер, или ќе профункционира законодавниот дом? Вчера спикеро Вељаноски не успеа да собере дво-третинско мнозинство,