korupcija

Економија

„ВИН ИНВЕСТ“: Газдите затаиле данок, испрале 6 милиони денари

А1он
Двајца Виничани од кои едниот основач а другиот управител на „ВИН ИНВЕСТ ДОО Виница, заработија кривични пријави поради сомнение дека сториле кривични дела „перење пари
Македонија

Бендевска: Дали Корабовска го состави договорот за 4 стана на „мама“ Нада Груевска?

А1он
„Поднесете си оставка, вие имате завршено туризам и не ги исполнувате условите да бидете ниту член ,а камоли претседател на Комисијата за спречување на корупцијата.
Македонија

По 6 комотни години, политичка истрага за Владата и Груевски

А1он
По 6 години работа без контрола, Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се најде пред политичка истрага. Опозицијата ќе иницира 7 надзорни расправи до крајот на годинава.
Македонија

Бичиклиски: Црвенковски да каже каде отидоа парите од нафтата

А1он
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски на прес конференција од како што кажа местото на „договараниот криминал“ според признанието и кажувањата на Љубомир Магаш, посочи дека
Економија

ГРЕКО: Финансирањето на партиите е „најсива“ зона

А1он
Македонија од 13, исполнила само седум препораки од групата држави против корупција ГРЕКО . Најголемите забелешки се за финансирањето на политичките партии. Во владина постапка
Македонија

Македонија назадува, нов извештај на „Фридом Хаус“

А1он
Уште еден неповолен извештај на „Фридом Хаус“ за Македонија. Во него земјава се наоѓа во групата полудемократски држави и бележи влошување на состојбите со оценка