Николов: Тендерот за Демир Капија-Смоквица -сомнеж за криминал и корупција

Од:

СДСМ укажува на информациите во јавноста за уште една сомнителна одлука на Министерството за финансии за тендерот за изградба на автопатот Демир Капија-Смоквица, кој бил спроведен на почетокот на годинава. Победник на тендерот е грчката фирма „Актор“, велат, со понуда од 248 милиони евра, иако италијанската „Тото“ побарала 208 милиони, односно цели 40 милиони евра помалку од грчкиот конкурент.

dobivaj vesti na viber

Според објавените информации, рече Марјанчо Николов, и двете компании не исполнуваат одредени критериуми, поврзани со техничкиот и персоналниот капацитет, но истите критериуми се доволни за да се дисквалификуваат прворангираните италијани, но не се доволни за да се дисквалификуваат второрангираните грци.

„Нејасно и крајно сомнително е тоа што од две фирми, со сличен капацитет и исти недостатоци, била избрана токму грчката, која бара 40 милиони евра повеќе за да ја изврши истата работа. Зарем не би било најлогично и најпаметно тендерот да се поништи и да се оди на нов кога и двете фирми не ги исполниле условите целосно“, рече Николов.

СДСМ бара од министерството за финансии итно да ја објасни пред јавноста ваквата , како што велат, постапка и одлука која е крајно нелогична, создава непотребна обврска од дополнителни 40 милиони евра за граѓаните и која несомнено отвора огромен сомнеж за криминал и корупција.

„Дополнително бараме од власта да одговори, дали инсистирањето грчки фирми во континуитет да ги добиваат најголемите тендери во градежништвото е обид за затоплување на односите со нашиот јужен сосед, добра воља да се помогне на соседот кој се наоѓа во финансиска криза, или се работи само за обичен лукративен и коруптивен мотив?

Сакаме да го предупредиме Министерството за финансии и Владата дека со ваквите постапки и одлуки по меѓународните тендери, на кои за жал не можат да конкурираат домашните градежни компании, се гради негативно мислење, негативна промоција за земјата како место во кое треба да се инвестира и за што владата троши стотици илјади евра пари на граѓаните на скапи „роуд шоуа“, рече Николов

Би можело да ве интересира

Божиновска: ДКСК да постапи по незаконското поставување на Велковски за секретар на Град Скопје

Ристова: Осум милиони евра исплатени кон граѓаните во првите три месеци преку мерката Мој ДДВ

СДСМ: Незаконски поставениот генерален секретар на Град Скопја да поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на Буџетот

(ВИДЕО) Георгиевски: Националниот план за храна дава резултати, силно го помагаме производството на стратешки култури

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каевски: Ребалансот на Буџетот обезбедува заштеди од 200 милиони евра и повисоки плати и пензии

Ана Ололовска

3 comments

Ivan 03/09/2012 - 15:39 at 15:39

So sto vise ovie ne napravija kriminal. I vo nabavka na hartija ima kriminal !

Reply
samoil 03/09/2012 - 21:52 at 21:52

Sigorno nekoj spion od sdsm gi ucel za kriminal i sverc zosto i italijanskata mafija ucese od sdsm.

Reply
KONTRA BANDA 03/09/2012 - 22:06 at 22:06

.I vie prajte problemi za 40 milioni evra,toa e avtopat,nie davame po dva milioni evra za ograda na most,i se uste slusam za TAT od strana na DRPMNE iako site stedaci se obesteteni,a se rabotese za priblizno ista suma kako ovaa, i sega zamislite ja ovaa banda,sekoj den na Makedonija i prireduvaat po eden TAT,ama obestetuvanje na…………….

Reply

Leave a Comment

5 × 4 =