„ВИН ИНВЕСТ“: Газдите затаиле данок, испрале 6 милиони денари

Од:
Двајца Виничани од кои едниот основач а другиот управител на „ВИН ИНВЕСТ ДОО Виница, заработија кривични пријави поради сомнение дека сториле кривични дела „перење пари и други приноси од казниво дело” и „даночно затајување”

dobivaj vesti na viber

Според наодите на истрагата, двајцата во периодот од 2008. до 2011. година, се стекнале со противправна имотна корист во износ над 6 милиони денари, откако во овој период не пресметале и не уплатиле персонален данок во износ од 2.170.725 денари и ДДВ во износ од 4.127.914,00 денари.

Поголемиот дел од овој нелегалниот профит, односно околу 5 милиони денари го легализирале со пуштање во промет на сметката на нивното друштво „ВИН ИНВЕСТ” ДОО Виница во вид на позајмици, односно овие средства ги инвестирале во изградба на стопански објект „Горица” во Виница, во висина од 3.888.070 денари, како и за купување градежно земјиште со површина од 373 квадратни метри на Кожуф, од Ски Центар Кожуф АД Кавадарци, во износ од 1.193.100 денари.
Двајцата во периодот од три години преку „ВИН ИНВЕСТ” за потребите на клуб кабаре „Ефект” коешто било регистрирано во рамките на истата виничка фирма, вршеле набавка на пијалаци во поголемо количество од повеќе правни лица, кои ги продавале во локалот без да ги евидентираат во деловните книги, при што не го прикажале и не го уплатиле дневниот промет во нивното друштво „ВИН ИНВЕСТ”, а истовремено не го евидентирале приходот од продажбата на пијалаци. Поради тоа тие се осомничени дека го сториле кривичното дело „даночно затајување”.

Истовремено, на истиот начин двајцата виничани во истиот период во фирмата, односно во „Клуб Кабаре ЕФЕКТ” во Виница, не прикажале промет во вкупен износ од 22.932.915 денари, односно не пресметале и затаиле данок на додадена вредност (ДДВ) во износ од 4.127.924 денари.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: До 2023 намалување на персоналниот данок во ИТ од сегашни 10 на 0 проценти

Ана Ололовска

Директор на основно училиште во Теарце ја вработил ќерката, ДКСК бара поведување на прекршочна постапка

А1он

Објавен Јавeн повик до невладини организации за доставување предлози за дополнување на Планот за борба против корупција

Ана Ололовска

Николовски-Мекеј: Планот за борба против корупција основа за зголемена транспарентност и владеење на правото

А1он

Николовски: Реализирани најголем дел од мерките од Планот за борба против корупција, се подготвува дополнување на Планот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кривични пријави за злоупотреба на службена положба и перење пари во општина Петровец

Ана Ололовска

2 comments

Гајвер 02/09/2012 - 17:23 at 17:23

Каде беше УЈП цели три години да не го открие овој криминал. Ваму затвораат мали дуќанчиња за 84 денари а од друга страна толку крупен криминал поминал незабележано со години. Каде е УЈП да влезе во ТИНЕКС за контрола. Откога Тодоровиќ е градоначалник, ниту една контрола нема влезено во ТИНЕКС,. Господа имате двојни аршини, само пазите да не настрадате од двојните аршини.

Reply
dime30 02/09/2012 - 23:28 at 23:28

ujp tuka bile celo vreme samo nekoj zemal potkup i si molcel mudro, sega koga vladata se raspagja pocnuvaat da baraat poveke pari za potkup pred zaminuvanje ovie pak ne im davaat tolku kolku sto baraat i op ete ti prijava…kako mozese onoj bajrush sejdiu so godini milioni da pravi i nikoj da ne go vidi pa odednash slushnavme na vesti deka demek vo sredata navecer :) inspektorite go primetile bajrush deka nesto “shvrlja” naokolu :)….ajde ajde se e toa so amin od vladata, ostajte vie prikazni za deca.

Reply

Leave a Comment

twenty − 13 =