Одложен судскиот процес против директорите на Телеком

Од:

Во Њујорк на неопределно време е одложено судењето на тројцата директори на Маѓар телеком, Елек Штрауб, Томас Морваи и Андраш Балог, обвинети за потплатување на директори во Црна Гора и во Македонија за да се спречи конкуренција на оваа компанија. Процесот ќе биде одложен се до оној момент додека не се утврди дали судијата има некаква поврзаност со обвинетите директори.

Обвинението за тројцата директори е покренато во 2005 година, поради тоа што направиле договор со високи претставници на двете најголеми партии во македонската Влада, да се спречи натамошното отворање на македонскиот телекомуникациски пазар.

Во Црна Гора, директорите во 2005 година потплатиле црногорски политичари за да го наштелуваат купувањето на државниот Телеком Црна Гора од страна на Маѓар Телеком.

Би можело да ве интересира

Стјуарт Пич: Владата треба да покаже дека се справува со корупцијата

Горан Наумовски

Гир: Потребна е промена на системот за борба со корупцијата

Катерина Павлова-Николовска

Белгискиот европратеник Тарабела во притвор за корупцискиот скандал

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ

„Транспаренси интернешнал“: Западниот Балкан бавен во борбата против организираниот криминал

А1он

Рашковски: Ајде по процедури да видиме кој е корумпиран, а не со сила и од позиција на моќ

Горан Наумовски