Македонија назадува, нов извештај на „Фридом Хаус“

Од:

Уште еден неповолен извештај на „Фридом Хаус“ за Македонија. Во него земјава се наоѓа во групата полудемократски држави и бележи влошување на состојбите со оценка 3,89 и е најлошо рангирана во регионот.

Во истата група со Македонија остануваат Бугарија Романија,Хрватска, Црна Гора и Србија, додека со просечна оценка 1,89 Словенија е на врвот во регионот.

Зад нас се само Албанија, Босна и Херцеговина и Косово.

Во годинешниот извештајот на „Фридом Хаус“ за земјите во транзиција, се оценуваа стандардите за демократијата во 29 држави. Оценката зависи од нивото на демократија, независноста на медиумите, изборниот процес, централното и општинско владеење, цивилно општество, судството и застапеноста на корупцијата.

Би можело да ве интересира

ССНМ го осуди нападот врз новинарската екипа на М Нет

Ана Ололовска

Владиката Петар отвора телевизија, ќе емитува квизови, вести и спорт во следните девет години

Орце Костов

Стјуарт Пич: Владата треба да покаже дека се справува со корупцијата

Горан Наумовски

Гир: Потребна е промена на системот за борба со корупцијата

Катерина Павлова-Николовска

Македонија останува „делумно слободна земја“ според Фридом хаус

(ВИДЕО) Новинарите со марш од Влада до Собрание: Стоп за понижувањата од политичарите

Горан Наумовски