kenedi

Свет

Кенеди: Одлуката на Бајден да ги мобилизира резервните сили значи подготовка за војна против Русија

А1он
Кандидатот за претседател на САД, Роберт Кенеди Јуниор, одлуката на актуелниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден за мобилизирање на резервните сили ја оцени
Свет

Кенеди: Ве лажат, Русите ги убиваат Украинците со 8:1

А1он
Конкурентот на Бајден за демократската претседателска номинација, Роберт Кенеди Јуниор, изјави дека Американците „лажат“ кога велат дека конфликтот во Украина е проблем за САД. „Во
Свет

Американските власти ќе откријат нови материјали за атентатот врз Џон Кенеди

А1он
Американската администрација планира на 15 декември да објави нови материјали поврзани со атентатот во 1963 година врз 35-от претседател на САД Џон Кенеди, соопшти прес-службата
Свет

Објавени уште повеќе од 10 илјади документи на ФБИ поврзани со убиството на Кенеди

А1он
Уште 10.477 документи на ФБИ поврзани со убиството на некогашниот американски претседател Џон Ф. Кенеди денеска беа објавени од страна на националниот архив на САД.
Свет

Трамп сепак ќе ги објави сите документи за убиството на Кенеди

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека побарал објавување на сите документи во врска со убиството на претседателот Џон Кенеди во 1963 година освен оние во
Свет

Откритија од обелоденетите документи за убиството на Кенеди

А1он
Плановите на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) за убиство на Фидел Кастро, стравовите на Сојузот на Советските Социјалистички Републики (СССР) од ракетен напад на САД, и