sssr

Свет

Путин: Еднополарната хегемонија се урива, се создава поправеден свет

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин смета дека конфликтите во поранешниот СССР, вклучително и сегашниот меѓу Русија и Украина, се резултат на распадот на Советскиот Сојуз и
Свет

ВИДЕО: Снимка од уривањето на советскиот споменик во Латвија

А1он
Вчера во Паркот на победата во Рига беше урнат голем споменик од советската ера. Иако полицијата соопшти дека се поминало без поголеми инциденти, уапсени беа
Свет

Горбачов: Крајот на Студената војна беше заедничка победа, но Западот ја приграби за себе

А1он
Крајот на Студената војна беше заедничка победа, но Западот себеси се прогласи за победник, без размислување како тоа ќе го прифати Русија, изјави поранешниот претседател
Свет

Поранешен германски премиер тврди дека без СССР немаше да има обединување на Германија

А1он
Во Германија денеска се одржуваат церемонии по повод Денот на германското единство, кој се одбележува од 1990 година. Претходно беше соопштено дека од октомври годинава
Свет

Литвански суд осуди Руси за воени злосторства за време на СССР

А1он
Суд во Литванија го прогласи поранешниот советски министер за одбрана Дмитриј Јазов за виновен за воени злосторства поради смртоносната операција насочена кон спречување на балтичката
Свет

Трамп: Правата причина за распадот на СССР е војната во Авганистан

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека војната во Авганистан е правата причина за распадот на Советски Сојуз. – Русија беше Советски Сојуз. Меѓутоа, Авганистан од
Свет

Почина Станислав Петров, човекот што го спаси светот

А1он
Советскиот офицер Станислав Петров, кој спречи потенцијална нуклеарна војна помеѓу СССР и САД почина на 77-годишна возраст на 19 мај во својот дом во близина
Свет

Горбачов: Светот како да се подготвува за војна

А1он
Последниот лидер на СССР, Михаил Горбачов оцени денеска дека најголем од „големиот број проблеми кои светот ги има“ е милитаризацијата на политиката и новата трка