interpol

Свет

Интерпол објави потерница по лидерот на албанските џихадисти во Сирија

А1он
Лидерот на албанските џихадисти во Сирија, Лавдрим Мухаџери и официјално се најде на листата на лица по кои трага Интерпол. Како што јави дописникот на
Свет

Интерпол: Потребна е меѓународна акција против приливот на странски борци во Ирак и Сирија

А1он
Егзекуцијата на американскиот новинар киднапиран во Сирија укажува на потребата од координирана меѓународна акција против зголемениот број странски борци, кои им се придружуваат на екстремистите
Свет

ОН и Интерпол: Еколошкиот криминал извор за финансирање на вооружени групи и терористи

А1он
Растечката стапка на еколошки криминал – од незаконското сечење на шумите, па до убивањето на слоновите, им носи 213 милијарди долариг одишно на криминалните организации,
Свет

„Билд“: Германец ќе биде нов шеф на Интерпол

А1он
Заменик-претседателот на германската Сојузна криминалистичка служба (БКА), Јирген Шток (54) би требало од следната година да биде нов шеф на меѓународната полициска организација Интерпол, објави денеска германскиот
Свет

Интерпол: Шверцот на фалсификувани лекови во светот драстично зголемeн

А1он
Шверцот на фалсификувани лекови во светот се зголемил драстично, изјавија експерти, кои учествуваа на саминар, организиран од амбасадата на Франција во Вашингтон. Постојат криминални мрежи, кои според
Свет

Европол и Интерпол запленија големо количество фалсификат храна и пијалоци

А1он
Во глобална полициска акција на Интерпол и Европол, запленети се повеќе илјади тони фалсификат храна и пијалоци во вредност од повеќе милиони евра, соопшти Европол. Запленети се
Свет

Интерпол: 650 милиони парчиња огнено оружје се во рацете на цивили

А1он
Околу 650 милиони парчиња огнено оружје се наоѓаат во рацете на цивилното население во светот. Тие податоци се наведени во извештај на Интерпол претставен денеска на средба
Свет

Интерпол: Еден од шефовите на калабриската мафија уапсен во Колумбија

А1он
Лице кое е осомничено за членство во калабриската мафија, а кое било едно од најбараните бегалци во Италија, уапсено е во Колумбија, соопшти Интерпол. Според италијански медиуми,