Интерпол: Еден од шефовите на калабриската мафија уапсен во Колумбија

Од:

Лице кое е осомничено за членство во калабриската мафија, а кое било едно од најбараните бегалци во Италија, уапсено е во Колумбија, соопшти Интерпол.

Според италијански медиуми, претпоставка е дека се работи за Доменико Тимболи (58) еден од лидерите на криминалната мрежа Ндрангета која има голема улога во шверцот на кокаин на меѓународно ниво.

Тој е уапсен во заедничка операција на колумбиската и италијанската полиција, а Италија ќе бара негова испорака. Осомничениот бил координатор меѓуколумбискиот нарко картел Меделин и Ндрангета од Калабрија.

Би можело да ве интересира

Почина шефот на Козa Ностра: Беше безмилосен убиец, фрли момче во киселина

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди северна Италија

Тело на новороденче пронајдено на брод со мигранти во Италија

Се нудат 15 илјади евра и куќа за едно евро-Италија со нов повик за 3000 странци

Предраг Петровиќ

Воз налетал на работници додека поправаа пруга во Италија, петмина загинаа

Горан Наумовски

Силно невреме на северот на Италија, ветерот ги носеше покривите

Горан Наумовски