granata

Македонија

Во битолско Могила пронајдена неексплодирана граната од Првата светска војна

А1он
Во битолското село Могила вчера е пронајдена неексплодирана граната од Првата светска војна. -Вчера во 13.37 часот во СВР Битола било пријавено дека во село
Регион

„Зоља“ е испукана кон куќа во Батајница, гранатата заврши во дневна соба

А1он
Непознато лице испукало проектил од рачен ракетен фрлач (зоља) во куќата на Ц.Н. (30) во Батајница. Според информациите, „зољата“ го пробил ѕидот и паднала во
Регион

Уништена е неексплодирана кумулативна бомба пронајдена во куќа во Белград

А1он
Припадниците на војската на Србија и на Министерството за внатрешни работи успеаa со контролирана експлозија да уништат рачна кумулативна бомба која бeшe пронајдена на улицата
Свет

ВИДЕО: Неексплодирана граната прободе грб на руски војник, хирурзите ја извадиле без анестезија

А1он
Хирурзите извадиле неексплодирана минофрлачка граната од грбот на руски војник, а операцијата била извршена без анестезија и додека војникот бил свесен. На видеото од операцијата
Свет

Харков повторно гранатиран, ноќеска загинале три лица

А1он
Руските сили утрово извршиле напади врз Харков при што е уништена една станбена зграда во централниот дел на градот, соопшти денеска украинскиот гувернер на регионот
Свет

Експлодира граната на детски настан во Украина, осум деца се тешко ранети

А1он
Во тек е кривична истрага откако на детски настан во украинскиот град Чернихив експлодираше фрлач на гранати, при што беа повредени 15 лица, меѓу кои
Свет

Истрага во Украина: На детска забава експлодираше фрлач на гранати, повредени 15 лица од кои осум деца

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е покрената истрага откако фрлач на гранати експлодирал на детска забава во градот Чернихив. Најмалку 15 лица, меѓу кои
Македонија

Кумановец пронашол неексплодирана граната од Втората светска војна

А1он
Кумановец пронашол граната од Втората светска војна, соопшти денеска СВР Куманово. А. М. пријавил во полицијата дека ја пронашол неексплодираната граната во населбата Ајдучка Чешма.
Македонија

Граната од Првата светска војна пронајдена при ископ во Скопје

А1он
При вршење ископ во фирма на ул.„Јадранска магистрала“ во Скопје вчера била пронајдена неексплодирана граната информираат од Министерството за внатрешни работи. Увид на местото извршиле
Македонија

Во Битолско пронајдени рачна бомба и стара артилериска граната

А1он
Во Битолско пронајдени се една рачна бомба од периодот од двете светски војни и стара артилериска граната во плац за мермер, соопшти попладнево Министерството за