granata

Македонија

Кумановец пронашол неексплодирана граната од Втората светска војна

А1он
Кумановец пронашол граната од Втората светска војна, соопшти денеска СВР Куманово. А. М. пријавил во полицијата дека ја пронашол неексплодираната граната во населбата Ајдучка Чешма.
Македонија

Граната од Првата светска војна пронајдена при ископ во Скопје

А1он
При вршење ископ во фирма на ул.„Јадранска магистрала“ во Скопје вчера била пронајдена неексплодирана граната информираат од Министерството за внатрешни работи. Увид на местото извршиле
Македонија

Во Битолско пронајдени рачна бомба и стара артилериска граната

А1он
Во Битолско пронајдени се една рачна бомба од периодот од двете светски војни и стара артилериска граната во плац за мермер, соопшти попладнево Министерството за
Македонија

Неексплодирана граната од Втора светска војна пронајдена во Отешево

А1он
Во Полициската станица Ресен вчера во 12.05 часот било пријавено дека во Туристичката населба „Отешево“ била пронајдена неексплодирана граната 47 мм од Втората светска војна.
Македонија

Ќе се уништува неексплодирана граната на патот помеѓу селата Долен и Среден Крушопек

А1он
Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните, особено жителите на селата Долен и Среден Крушопек, општина Сарај, дека во 16.30 часот ќе биде извршено уништување
Македонија

Во Битола пронајдена неактивирана артилериска граната од Прва светска војна

А1он
Неексплодирана артилериска граната 105мм од Прва светска војна пронајдена во бунар во двор на викендичка во Битола. Како што соопшти МВР, Ј.Д. од Битола вчера