Во битолско Могила пронајдена неексплодирана граната од Првата светска војна

Од:

Во битолското село Могила вчера е пронајдена неексплодирана граната од Првата светска војна.

-Вчера во 13.37 часот во СВР Битола било пријавено дека во село Могила при ископ била пронајдена неексплодирана граната, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Од МВР информираат дека гранатата од Првата светска војна со калибар-155 мм. е безбедно подигната од страна на пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување.

Би можело да ве интересира

„Зоља“ е испукана кон куќа во Батајница, гранатата заврши во дневна соба

Горан Наумовски

Уништена е неексплодирана кумулативна бомба пронајдена во куќа во Белград

Горан Наумовски

ВИДЕО: Неексплодирана граната прободе грб на руски војник, хирурзите ја извадиле без анестезија

А1он

Харков повторно гранатиран, ноќеска загинале три лица

А1он

Експлодира граната на детски настан во Украина, осум деца се тешко ранети

Горан Наумовски

Истрага во Украина: На детска забава експлодираше фрлач на гранати, повредени 15 лица од кои осум деца

А1он