gradonacalnici

Македонија

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена

А1он
Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници
Македонија

Скопскиот плански регион: Град Скопје да размисли општините сами да ја одржуваат комуналната хигиена

Орце Костов
На денешната итна седница во врска со комуналната хигиена во рамките на Град Скопје, Советот на Скопскиот плански регион одлучи да побара извештај од Град
Истражувања Македонија

ВИДЕО: Се спрема отповикување на градоначалниците недомаќини, општините пак во долгови од над 75,7 милиони евра

Маја Илиевска-Пачемска
Општините повторно се заглавени во долгови, главно за веќе завршени градежни работи и одржување на веќе изграденото. Должат над 75,7 милиони евра, со пресек во
Македонија

Мицкоски: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ отпочнаа 1096 проекти за нецели 100 дена

А1он
Во изминатите сто дена започнавме повеќе 1.000 проекти. Или точната бројка е 1. 090 проекти за сто дена. Започнати се со реализација 166 капитални објекти
Македонија

Градоначалниците на СДСМ преку тендери го оштетувале буџетот и приватниот сектор обвинува ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Градоначалниците на СДСМ преку тендери го оштетувале буџетот и приватниот сектор, не наплаќале рамномерно данок на имот и не користеле ЕУ грантови за проекти, обвинија
Македонија

Само Пехчево и Росоман со нови кандидати – стари градоначалници од СДСМ во трка за нов мандат

Мери Јордановска
Од првите 30 предложени кандидати за градоначалници на СДСМ, има само три нови лица. Сите останати се досегашни градоначалници, и покрај тоа што за голем
Македонија

ВИДЕО: Избрканата трудница, градоначалникот кој ја избрка и уште двајца од СДСМ кои сакаат да го „симнат“ – предизборие во Лозово

Мобинг, дисциплински постапки против вработените, закани, уцени и узурпирање на партијата се главните причини поради кои жителите на Лозово се против актуелниот градоначалник Ацо Велковски
Македонија

На 13 декември предвремено ќе се бираат градоначалници во Штип и Пласница

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија денеска го потпиша Решението за распишување на предвремени избори за градоначалник на Општина Пласница и Општина Штип. 13
Македонија

Градоначалниците се откажуваат од платите: Солидарноста ни е најпотребна

А1он
Градоначалниците од владејачката СДСМ денес на социјалните мрежи објавуваат слики од уплатници со кои покажуваат дека од платите за април задржале само 14.500 денари, а
Македонија

Скопските градоначалници во посета на полициските пунктови

А1он
Градоначалниците на скопските општини заедно со градоначалникот Петре Шилегов и во придружба на заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска денеска беа во посета на поголем