germanija

Свет

Германија има корист од бугарските и романските имигранти

А1он
Германскиот министер за труд Урсула фон дер Лајен смета дека масовната имиграција на романски и бугарски работници е добредојдена за земјата, пишува романскиот весник „Адервул“,
Свет

Опера на Вагнер предизвика скандал во Германија

А1он
Модерната продукција на операта „Танхојзер“ на Ричард Вагнер предизвика бура од реакции во Германија поради сцените во кои се прикажуваат луѓе како умираат во гасни
Свет

Во Минхен почнува едно од најголемите судење на неонацисти во Германија

А1он
Во Минхен денеска почнува едно од најголемите судење на неонацисти во Германија каде на обвинителна клупа се пет луѓе обвинети дека биле дел од неонацистичка кампања за
Свет

„Шпигел“: Оланд тврди дека нема несогласување со Меркел

А1он
Францускиот претседател Франсоа Оланд негираше дека замрзнал соработка со германскиот канцелар Ангела Меркел до изборите во Германија во септември, објави неделникот Шпигел. – Не е точно, тоа
Свет

Вооружен Германец застрела општински службеник и се самоуби

А1он
Вооружен маж денеска упадна во седиштето на локалната самоуправа во северозапдниот германски град Хемелн, каде уби еден претставник на општинска администрација, по што се самоуби. Убиениот е
Свет

Четворица загинати при авионска несреќа во Германија

А1он
Четири лица загинаа денеска при уривање на мал авион во близина на Ротенбург, југозападно од германскиот град Хамбург. Како што соопшти германската полиција, авионот полетал од местото