germanija

Свет

Седум загинати во сообраќајна несреќа во Германија

А1он
Седумина  загинаа, а петмина се повредени во денешната сообраќајна несреќа која се случи во југозападна Германија. Причина за несреќата е густата магла. Несреќата се случила
Свет

Тепачка на вработени во германската амбасада во Триполи

А1он
Полициски претставници во Берлин соопштија дека во тепачка, што избила меѓу вработени во германската амбасада во Либија, се повредени шест лица на ова дипломатско претставништво.
Свет

Расте бројот на азиланти, Германија бара укинување на визната либерализација

А1он
Приливот на азиланти во Германија во октомври во однос на претходниот месец пораснал за дури 49 проценти. Поголемиот дел од барањата за азил се поднесени
Економија

Ангела Меркел го губи трпението со Велика Британија

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел го „губи трпението“ со Велика Британија и нејзините постојани приговори кон Брисел и функционирањето на Европската унија, пишуваат лондонските медиуми повикувајќи
Свет

Со 17.000 евра месечно, Ангела Меркел заработува малку

А1он
Лидерот на опозициските социјал демократи во Германија (СПД), Зигмар Габриел, оцени дека канцеларката Ангела Меркел не заработува доволно, бидејќи нејзината бруто плата како претседател на