Меркел и Кечијанг за ставање крај на „соларната војна“ меѓу ЕУ и Кина

Од:

Германскиот канцелар Ангела Меркел и кинескиот премиер Ли Кечијанг се заложија за ставање крај на „соларната трговска војна“ меѓу ЕУ и Кина, изјавувајќи на заедничката прес-конференција дека двајцата се за слободна трговија.

Кога станува збор за увоз за технологија за соларна енергија, ЕУ сака да го оцарини евтиниот увоз од Кина, а кинеската страна веќе најави директни преговори со Брисел.

Освен тоа, ЕУ ја обвинува Кина дека нејзиниот пазар оди со дампинг цени кога се во прашање производите врзани за мобилната технологија. Кина тоа го негира.

Меркел истакна дека Германија ќе стори се што може за да спречи трговските спорови да ескалираат до тој степен ЕУ да и воведе на Кина казнени увозни такси. Кина, претходно се закани дека ќе преземе контрамерки.

Меркел и Кечијанг потпишаа серија деловни договори и истакнаа дека трговскиот спор меѓу ЕУ и Кина им нанесува штети на двете страни и оти од тоа ниту една не би имала корист.

Би можело да ве интересира

Забранет влез во Кина на неколку американски официјални лица

Ана Ололовска

Шпан: Борбата против коронавирусот е „тимска игра“

Ана Ололовска

Анкета: Германците за построга политика на ЕУ за давање азил

Ана Ололовска

Во Германија одложени над 50.000 онколошки операции, терапии и мерки

Ана Ололовска

Во ситуација на тензии со Кина, Тајван почна еднонеделни воени вежби

Ана Ололовска

Катастрофални поплави во Кина предизвикани од невидени врнежи

Ана Ололовска

Leave a Comment

seventeen − fifteen =