germanija

Економија

Германија подготвена за приватизација

А1он
Германската Влада размислува за можноста за повлекување на уделот на својот капитал од големите германски претпријатија, додека Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) очекува од Берлин примена
Свет

Германскиот претседател вети поддршка за Авганистан, но бара итни реформи

А1он
Германскиот претседател Јоаким Гаук на Авганистанците им вети поддршка од неговата земја по повлекувањето на странските армии во 2014 година, но инсистира на натамошни реформи во земјата,
Свет

Истражување: Две децении по обединувањето Германците се уште се чувствуваат поделени

А1он
Мнозинството Германци од источниот дел ги сметаат своите западни сонародници за арогантни и материјалисти, покажува истражување, што ги открива разликите во менталитетот меѓу Источна и
Свет

Распоредувањето ракети „Патриот“ во Турција може да доведе до светска војна

А1он
Распоредувањето ракети „Патриот“ на границата на Турција со Сирија може да доведе до светска војна, што ќе ја загрози и Европа, изјави началникот на Генералштабот
Свет

Меркел e воздржан оптимист за 2013 година, пред се, заради забавување на растот во Германија

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел 2013 година ја очекува со оптимизам, но воздржан, заради забавување на економскиот раст во Германија, изјави таа во своето неделно видео
Свет

Претрес во канцеларии на „Дојче банк“, уапсени пет лица

А1он
Околу 500 полицајци синоќа учествуваа во претрес на простории на Дојче банк во неколку германски градови поради сомневање за затајување данок, перење пари и обиди за
Свет

Германија поставува услов за испраќање „патриот“ ракети во Турција

А1он
Германија поставува услов за испраќање на „патриот“ ракетни системи во Турција и бара тие да бидат поставени најмалку 10 километри од границата со Сирија. Германија