G-20

Свет

Туск го критикува лицемерието на некои земји од Г-20 поради односот кон мигрантската криза

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск упати критики заради лицемерие и цинизам од страна на држави од Г-20 во борбата против трговијата со мигранти, без
Свет

САД, Јапонија и Јужна Кореја разговараа на самитот на Г-20 за севернокорејската ракетна проба

А1он
Лидерите на САД, Јапонија и Јужна Кореја ја осудија ракетната проба, која Северна Кореја ја изврши оваа недела и ја означија како „сериозна ескалација“. Тие
Свет

Хамбург се подготвува за големи демонстрации пред Самитот на Г-20

А1он
Полицијата во Хамбург се подготвува за голем протест на антиглобалистите пред самитот Г-20, јави ТАСС. Денешните протести против Самитот се одржваат под мотото „Г-20: Добре