francija koronavirus

Свет

Франција ги олеснува ограничувањата, маската повеќе не е задолжителна насекаде

А1он
Откако од почетокот на март е регистирано намалување на бројот на случаи на Ковид-19 францускиот премиер Жак Кастес најави дека од денеска ќе се укинат
Свет

Речиси 100 приведени на забранетиот протест на „Конвојот на слободата“ во Париз

А1он
Париската полиција вчера приведе 97 лица на протестот на „Конвојот на слободата“ против ограничувањата на коронавирусот, што се одржа и покрај забраната од градските власти
Свет

ВИДЕО: Дел од конвојот демонстранти против вакцинацијата влезе во центарот на Париз, полицијата реагираше со солзавец

А1он
Француската полиција одговори со солзавец кон учесниците во „конвојот на слободата“ кои се побија до центарот на АПриз на неколку плоштади. Протестот е против ограничувањата
Свет

Франција воведува потврди за вакцинација, ќе важат во ресторани, кина, возови

А1он
Франацускиот праламент го прифати денеска нацрт-законот со кој се воведува потврда за вакцинација која сака да го воведе владата во борбата со новиот бран на
Свет

Повеќе од половина милион здравствени пропусници денеска престануваат да важат во Франција

А1он
Околу 560.000 здравствени пропусници во Франција денеска би можеле да бидат деактивирани соопшти Министерството за здравство со оглед на новата одлука која се оденсува на
Свет

Во Франција 91.608 новозаразени со Ковид-19, најмногу за 24 часа од почетокот на пандемијата

А1он
Во Франција се регистрирани 91.608 новозаразени со Ковид-19, што е рекорден број за еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоците на Агенцијата за јавно
Свет

Франција се откажа од Мерк, ќе го набавува лекот на Фајзер

А1он
Франција ја откажа нарачката за антивирусното лекарство на Мерк за коронавирусот, по разочарувачките податоци за неговата ефикасност. Државата се надева дека наместо тоа ќе го
Свет

Париз ги откажа новогодишните прослави

А1он
Пaриз го откажа новогодишниот огномет и другите новогодишни настани, во согласност со новите владини мерки за спречување на ширењето на варијантата омикрон на коронавирусот. Францускиот
Свет

Француските власти водат истраги за 400 мрежи за лажни сертификати

А1он
Франција почна 400 истраги за мрежи што обезбедуваат лажни сертификати за коронавирус, изјави министерот за внатрешни работи Жералд Дармамен, во време кога се зголемува хоспитализацијата
Свет

Франција ќе дава засилувачка доза од анти-ковид вакцината на сите лица над 18 години

А1он
Француските здравствени власти предложија проширување на аплицирањето на засилувачката доза на анти-ковид вакцината на сите лица над 18-годишна возраст, и тоа пет месеци по целосната