Франција се откажа од Мерк, ќе го набавува лекот на Фајзер

Од:

Франција ја откажа нарачката за антивирусното лекарство на Мерк за коронавирусот, по разочарувачките податоци за неговата ефикасност.

Државата се надева дека наместо тоа ќе го добие конкурентниот лек на Фајзер пред крајот на јануари, изјави министерот за здравство Оливие Веран.

Франција беше првата земја што јавно објави дека ја откажала порачката за лекот на Мерк, откако компанијата објави податоци кон крајот на ноември, кои покажуваат дека нејзиниот лек ги намалил хоспитализирањата и смртните случаи кај лица со висок ризик за само околу 30 проценти.

Портпаролот на фармацевтскиот производител изјави дека планираното купување не се случило откако француските здравствени власти одбиле да ја дозволат употребата на таблетите на почетокот на овој месец.

Би можело да ве интересира

Европските истражители ја презедоа истрагата за пораките на Урсула фон дер Лајен и шефот на Фајзер

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шест месеци Македонија вакцинира со „Фајзер“ со истечен, па продолжен рок

Маја Илиевска-Пачемска

САД ќе му платат на „Фајзер“ околу две милијарди долари за дополнителни пакувања на лекот „Паксловид“ во 2023 година

Ана Ололовска

„Фајзер“ инвестира 2,5 милијарди долари во производството на лекови во Европа

„Фајзер“ очекува 34 милијарди долари приходи од вакцините, планира зголемување на цените во САД