„Фајзер“ инвестира 2,5 милијарди долари во производството на лекови во Европа

Од:

Американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“ денеска соопшти дека ќе инвестира повеќе од 2,5 милијарди долари во производство на лекови во Европа за да го надомести изгубениот приход по истекот на патентите за некои лекови и падот на продажбата на вакцината против „Ковид-19“.

Фајзер планира да потроши повеќе од 1,2 милијарди евра за проширување на фабриката во Пурс, Белгија, откако вчера најави ист износ за фабриката во Даблин.

Фабриката во Пурс одигра клучна улога во производството на вакцината против Ковид-19 што Фајзер ја разви со својот германски партнер БиоНТек, користејќи РНК технологија. Во Даблин, Фајзер произведува материјал за сложени биолошки средства и вакцини, а дополнителната инвестиција треба да го удвои капацитетот на фабриката.

Приходите на Фајзер се очекува да надминат 100 милијарди американски долари оваа година и над двојно повеќе од нивото пред пандемијата благодарение на продажбата на вакцини и лекови против Ковид-19.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шест месеци Македонија вакцинира со „Фајзер“ со истечен, па продолжен рок

Маја Илиевска-Пачемска

САД ќе му платат на „Фајзер“ околу две милијарди долари за дополнителни пакувања на лекот „Паксловид“ во 2023 година

Ана Ололовска

„Фајзер“ очекува 34 милијарди долари приходи од вакцините, планира зголемување на цените во САД

Фајзер ја зголемува цената на вакцината против Ковид во САД

Ана Ололовска

Директорот на Фајзер се зарази со Ковид по втор пат за два месеци

Ана Ололовска

Модерна ги тужи Фајзер и Бионтек за вакцината мРНА

Ана Ололовска