Франција ги олеснува ограничувањата, маската повеќе не е задолжителна насекаде

Од:

Откако од почетокот на март е регистирано намалување на бројот на случаи на Ковид-19 францускиот премиер Жак Кастес најави дека од денеска ќе се укинат бројни здравствени ограничувања, јави дописникот на МИА.

Во моментот кога влегуваат на сила олеснувањата, контаминациите со Ковид-19 повторно се зголемуваат. Така, Јавното здравство Франција во саботата идентификуваше 72.443 нови контаминации за 24 часа, бројка што се зголемува веќе неколку дена. Во изминатите 7 дена бројот на заболени е повеќе од 63.000, наспроти 52.000 минатата сабота.

Од друга страна, ќе остане обврската за задолжително носење маска во „колективниот превоз на патници“ и здравствените установи, рече премиерот на 3 март.

Министерот за здравство Оливие Веран на Франзуците порача „ не се двоумете и чувајте ја маската, штом сте на затворено место, со луѓе кои не ги познавате и кои се потенцијално заразни. Носењето веќе не е задолжително, но останува можноста да се носи и дури се препорачува да се носи во одредени ситуации“.

Пропусницата за вакцинација исчезнува. Пропусницата за вакцинација, исто така, ќе биде укината во сите установи каде што досега се бараше, како што се места за одмор и култура, ресторани или дури и салони.

Здравствената пропусница, која вклучува доказ за вакцинација или негативен скрининг тест, сепак, ќе остане на сила во медицинските установи, како што се болниците и домовите за стари лица, како и обврската за вакцинација која се однесува на персоналот.

За да ги поддржи најранливите луѓе во ова враќање на „ претходниот живот“, премиерот најави отворање на четвртата доза вакцина против Ковид-19 за лицата на возраст над 80 години и кои „се соочуваат со прогресивно губење на имунитетот“. Така, сите оние кои ја примиле „нивната бустер доза повеќе од три месеци“ ќе можат да одат и да ја администрираат нивната нова доза во понеделник.

Со укинувањето на рестрикциите се погодени и најмладите. Од понеделник здравствениот протокол во училиштата се враќа на ниво 1. Премин кој води до крај на носењето маски во затворени простории, од основно до средно училиште, а кој важи и за учениците и за наставниците.

Учениците, исто така, сега ќе можат да се мешаат надвор со други одделенија, но избегнувајќи големи собири. Практикувањето на спортот може да се врши без ограничување во затворен простор. Што се однесува до мерките кои се однесуваат на миење раце, вентилација и дезинфекција на површината, тие се одржуваат.

Во средното училиште, каде што учениците претходно не се сметаа за контактни случаи ако биле вакцинирани затоа што ја носеле маската, сега „сите ученици кои делеле час со потврдениот случај се сметаат за контакти во ризик, без разлика меѓу ученици кои имаат или не ја носеше маската“, пишува министерството во ажурирањето на Често поставуваните прашања (ЧПП) на својата веб-страница.

За овие контактни случаи, Министерството „силно препорачува носење маска во затворен простор седум дена по појавата на потврдениот случај“.

И во компаниите на 14 март завршува здравствениот протокол. Компаниите самите сега ќе ги одредуваат (или не) нивните стратегии за различни практични прашања како носење маска, состаноци, менза или дури и далечинско работење, најави министерката за труд Елизабет Борн.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Речиси 100 приведени на забранетиот протест на „Конвојот на слободата“ во Париз

ВИДЕО: Дел од конвојот демонстранти против вакцинацијата влезе во центарот на Париз, полицијата реагираше со солзавец

Франција воведува потврди за вакцинација, ќе важат во ресторани, кина, возови

Повеќе од половина милион здравствени пропусници денеска престануваат да важат во Франција

Во Франција 91.608 новозаразени со Ковид-19, најмногу за 24 часа од почетокот на пандемијата

Катерина Ѓуровски

Франција се откажа од Мерк, ќе го набавува лекот на Фајзер